گروه مهندسی کویر

مری شین Marishane یک دانشجوی ۲۲ ساله در دانشگاه کیپ تاون است. او با الهام گرفتن از دوست تنبل خود که همیشه با حمام کردن مشکل داشت و یک تحقیق چند ماهه در اینترنت توانست آب را از فرمول حمام کردن بیرون درآورد! این دانشجو نوعی ژل اختراع کرده که DryBath نام دارد و همان کار صابون و آب را می کند.

این اختراع که موفق به کسب جایزه جهانی دانشجویان کارآفرین سال ۲۰۱۱ شد، می تواند در بسیاری از کشورهای آفریقایی و جاهایی که دسترسی کمتری به آب وجود دارد مورد استفاده قرار گیرد. 

این محصول با شوینده های آنتی باکتریال فرق می کند و دارای رایحه بسیار خوبی است.

بد نیست بدانید که مخترع این مایع شوینده خود از مناطق روستایی فقیر نشین آمده و ایده ساخت این مایع در زمان نوجوانی وقتی که دوست او به خاطر نبود آب گرم در فصل زمستان استحمام نمی کرده، به ذهنش خطور کرده است. مری شین می گوید : دوست من در آن زمان همیشه می گفت چرا کسی چیزی اختراع نمی کند که بدون حمام رفتن آدم را تمیز کند.
حالا این محصول خیلی جاها استفاده می شود. شرکت های هواپیمایی در پروازهای طولانی مدت که امکان استحمام وجود ندارد از این ژل ها استفاده می کنند یا دولت ها در سربازخانه ها به شکل وسیع از آن استفاده می کنند. از مزیت های دیگر درای بث DryBath می توان به صرفه جویی در مصرف آب اشاره کرد. درواقع با مصرف کمتر آب، فاضلاب کمتری نیز تولید می شود و به این ترتیب آلودگی‌های زیست محیطی کمتری نیز بوجود خواهد آمد.
نظر شما در مورد این محصول چیست؟ آیا می توانید استحمام بدون آب را تحمل کنید؟

بسیاری کارشناسان برآورد کردند که بیش از 9 تریلیون مترمکعب در سال آب برای حمام کردن مصرف می‌کنیم و این تقاضا سال به سال با رشد جمعیت بیشتر می‌شود و به همین دلیل در آینده بیش از پیش ارزش آب مشخص خواهد شد.

بحران آب مسئله نحوه استفاده از آب را جدی کرده است اما واقعیت این است که میلیاردها نفر از مردم جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که مجبورند فرسخ‌ها برای تأمین آب شرب، حمام و گذران زندگی خود بروند. در سالهای پیش‌رو روش‌های خلاقانه بسیاری باید برای کمک به چالش‌های جدی آب در جهان ابداع شود و گرنه بحران آب قابل حل نخواهد بود.

دیدن این مستند 5 دقیقه ای را به شما پیشنهاد میکنیم.

برای دیدن سخنرانی مری شین اینجا کلیک کنید.

ما 279 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اینستاگرام گروه مهندسی کویر

کانال تلگرام گروه مهندسی کویر