گروه مهندسی کویر

برخی مدیران و کارشناسان بروز حوادث شکستگی خطوط لوله را امری طبیعی می دانند. مانند حادثه شکستگی خط لوله انتقال آب سد طالقان به تهران در محدوده کمالشهر کرج که سال 1389 رخ داد. خلاصه خبر به شرح زیر است:

«علي اصغري روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين شکستگي حدود ساعت هفت صبح امروز در خط لوله 1800 ميليمتري انتقال آب سد طالقان به تهران در "کمالشهر" کرج رخ داد. وي خاطرنشان کرد: ماموران سازمان آب منطقه اي تهران در مدت دو ساعت اين شکستگي را مهار کردند. وي گفت: حداکثر ظرفيت انتقال آب از اين خط پنج متر مکعب در ثانيه است. اصغري اضافه کرد: علت دو حادثه شکستگي اين خط لوله در مناطق رجايي شهر و کمالشهر کرج در دست بررسي است. خط انتقال آب سد طالقان به تهران هفته گذشته در منطقه رجايي شهر کرج نيز دچار شکستگي شد و خساراتي به بار آورد. وي گفت: اين حادثه در زمره حوادثي که اغلب در خطوط لوله‌هاي آب رخ مي دهد و دور از انتظار نيست. وي افزود: بر اثر شکستگي اين لوله سيلاب در منطقه کمالشهر جاري شد و کارخانه رباط ماشين و دو دستگاه خودرو سواري دچار آبگرفتگي شدند. اصغري اظهار داشت: اکنون کارشناسان در حال بررسي ميزان هدروري آب و خسارات وارده هستند. وي افزود: در مهار اين حادثه شرکت آب منطقه اي استان تهران، شهرداري منطقه کمالشهر، نيروهاي امدادي آتش نشاني، هلال احمر و نيروي انتظامي همکاري داشتند.»

همانطور که در متن خبر آمده کارشناس و مسئول مربوطه بروز حادثه در خطوط لوله آب را طبیعی دانسته و دور از انتظار فرض نکرده است. درحالیکه طی بررسی‌های فنی به عمل آمده توسط کارشناسان این شرکت مهندسی بر روی خط انتقال آب سد طالقان به تهران، مشخص گردید علت بروز حادثه بسته شدن ناگهانی شیر قطع و وصل در انتهای مسیر خط انتقال و بروز پدیده ضربه قوچ در طول مسیر بوده به طوریکه فشار در محل ترکیدگی لوله به بالای 40 بار رسیده درحالیکه تحمل لوله 16 بار بوده و از محل جوشکاری، لوله ترکیده است. این بدان معناست که اگر محاسبات ضربه قوچ به دقت صورت می‌گرفت و تمهیدات لازم در محل وجود حداکثر فشار وجود داشت و شیر انتهای خط نیز براساس نتایج محاسبات ضربه قوچ انتخاب می‌شد، این حادثه به این شکل رخ نمی‌داد. درواقع بروز حادثه در خط انتقال امری طبیعی و عادی نیست و نشانه عدم رعایت اصول فنی و مهندسی می‌باشد که یکی از مهمترین آنها بررسی پدیده ضربه قوچ است.

بروز حوادث اینچنینی در خطوط انتقال سیالات بخصوص آب و خسارات بعضاً قابل توجه آنها به تنهایی نشان دهنده اهمیت بررسی و توجه به پدیده ضربه قوچ می‌باشد که بایستی توسط کارشناسان خبره و با تجربه براساس آخرین استانداردها و متدهای موجود مورد بررسی قرارگیرد. 

برای مطالعه ادامه مطلب میتوانید مقالات زیر را دانلود نموده و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.....

برای دانلود کلیک کنید

برای دانلود کلیک کنید

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اینستاگرام گروه مهندسی کویر

کانال تلگرام گروه مهندسی کویر